Game Developer's Choice Awards, tutte le nominations  0

Game Developer's Choice Awards, tutte le nominations

Come ogni anno, durante la Game Developers Conference si terranno anche i Game Developer's Choice Awards, premiazione ai migliori giochi dell'anno passato istituita dall'International Game Developers Association: sono state annunciate le nominations, che vi riportiamo di seguito.

Game of the Year

  • Battlefield 1942 (Digital Illusions)
  • Grand Theft Auto: Vice City (Rockstar North)
  • Metroid Prime (Retro Studios)
  • Neverwinter Nights (BioWare Corp.)
  • Tom Clancy's Splinter Cell (Ubi Soft Montreal)

Original Game Character of the Year

  • Blinx from Blinx the Time Sweeper
  • Ratchet from Ratchet and Clank
  • Rau from The Mark of Kri
  • Sam Fischer from Tom Clancy's Splinter Cell
  • Sly Cooper from Sly Cooper and the Thievius Raccoonus

Rookie Studio of the Year

  • Arkane Studios for Arx Fatalis
  • Day 1 Studios for MechAssault
  • Gas Powered Games for Dungeon Siege
  • Pipeworks Software for Godzilla: Destroy All Monsters Melee
  • Retro Studios for Metroid Prime

Excellence in Audio

  • GTA Team for sound design in Grand Theft Auto: Vice City
  • Rich Briggs, Latch Brothers, Takayuki Kawagoe, Noah Musler, Hideki Naganuma and Fumitaka Shibata for sound design in Jet Set Radio Future
  • EA Sound Studio for sound effects in Medal of Honor: Allied Assault
  • Metroid Team for sound effects in Metroid Prime
  • Andrew Boyd, Chris Hegstrom and Robb Mills for composition in The Lord of the Rings: The Two Towers

Excellence in Game Design

  • Romain de Waubert de Genlis for game design in Battlefield 1942
  • GTA Team for game design in Grand Theft Auto: Vice City
  • Metroid Team for game design in Metroid Prime
  • Satoru Iwata, Yoshiaki Koizumi, Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka and Kenta Usui for game design in Super Mario Sunshine
  • Splinter Cell Team leaders for game design in Tom Clancy's Splinter Cell

Excellence in Level Design

  • Metroid Team for level design in Metroid Prime
  • Brian Allgeier, Mark Cerny, Lesley Mathieson and Colin Munson for level design in Ratchet & Clank
  • Brendan McNamara, Chun Wah Kong and the SCEE Design Team for level design in The Getaway
  • François Pelland and Team for level design in Tom Clancy's Splinter Cell
  • Pancho Eekels, Dave Ewing and James Schmalz for level design in Unreal Tournament 2003

Excellence in Programming

  • Mike Biddlecombe, Scott Bilas, Bartosz Kijanka, James Loe, Eric Tams and Chad Queen for programming in Dungeon Siege
  • Metroid Team for programming in Metroid Prime
  • Mark Brockington, Scott Greig, Jason Knipe, Don Moar and Don Yakielashek for network programming in Neverwinter Nights
  • Antoine Dodens and Team for graphics programming in Tom Clancy's Splinter Cell
  • WarCraft III Team for programming in Warcraft III: Reign of Chaos

Excellence in Visual Arts

  • Jonathan Chey, Ken Levine and Team for art direction in Freedom Force
  • Shinji Hashimoto and Tetsuya Nomura for art direction in Kingdom Hearts
  • Hokyo Lim, Suzanne Kaufman, Dev Madan, Augie Pagan and Karin Yamagiwa for art direction in Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
  • Nicolas Cantin, Frédérick Gagné and Benoit Sokal for art direction in Syberia
  • Jay Beard, Erik Medina, Jeff Merghart , Dan Mueller and Tim Neveu for animation in The Mark of Kri

Excellence in Writing

  • Denis Dyack and Ken McCulloch for writing in Eternal Darkness: Sanity's Requiem
  • GTA Team for writing in Grand Theft Auto: Vice City
  • Lukas Kure and Dan Vavra for writing in Mafia: The City of Lost Heaven
  • Craig Hubbard and Team for writing in No One Lives Forever 2: A Spy In H.A.R.M.S. Way
  • Clint Hocking and JT Petty for writing in Tom Clancy's Splinter Cell

I vincitori saranno annunciati il prossimo 6 Marzo.